אקדמיה

האקדמיה לאוריתמיה ירושלים שנוסדה בשנת 1992 ע"י ג'אן רנק מציעה מסלול לימודים של ארבע שנים המוביל להסמכה באוריתמיה המוכרת ע"י הארגון הבינלאומי לאוריתמיה בשוויץ. ניתן לשלב את ההכשרה באוריתמיה עם תואר ראשון בחינוך ולדורף ותעודת הוראה בשיתוף עם המכללה האקדמית לחינוך ע"ש דוד ילין.

אוריתמיה היא אמנות תנועה המשלבת פעילות גופנית עם התפתחות פנימית. מקורותיה נובעים מכוחות הדיבור הבורא - "בדבר ה' שמיים נעשו וברוח פיו כל צבאם" (תהילים ל"ג). באוריתמיה מוקדשת תשומת לב רבה לחלל בין האנשים והעבודה הקבוצתית מזמנת חוויה מיוחדת. היישום האמנותי החינוכי והתרפויטי רחב ומגוון:

על הבמה מוצגות בשלל צבעים וסגנונות יצירות מוסיקליות לצד קטעי שירה וספרות ליריים, דרמטיים והומוריסטים.

האוריתמיה מוכרת ומשולבת במוסדות החינוך הרגיל והמיוחד ומסייעת להתמודד עם קשיי לימוד והתנהגות.

כמו-כן מתקיימים חוגים לילדים ולמבוגרים וסדנאות ליחסי אנוש המיועדות למנהלים ולצוותי עובדים.

כתרפיה פרטנית המתאימה לכל גיל האוריתמיה עוזרת להתגבר על בעיות אישיות שונות ולהחלים ממחלות פיסיות ונפשיות.

הכשרת אוריתמיה מקצועית

מעבר לשליטה בגוף והיכולת להניע אותו על-פי חוקי כוחות החיים הפועלים ברובדי אנרגיה עדינים יותר מאלה שבגוף הפיסי, הכשרה באוריתמיה מעניקה גם בקיאות במגוון אמנויות ומהווה דרך התפתחות נפשית ורוחנית, המפתחת את יצירתיותו של הלומד. השנה הראשונה מהווה מבוא לאוריתמיה, אמנות, אנתרופוסופיה וחינוך ולדורף, ומיועדת להעשיר את כל תחומי החיים, גם עבור מי שאינו מתעתד להמשיך בלימודי ההסמכה.

שיתוף הפעולה הייחודי בין האקדמיה לאוריתמיה ירושלים לבין אנסמבל האוריתמיה ירושלים מאפשר לסטודנטים לצבור כבר במהלך הלימודים ניסיון בעל ערך רב הן על הבמה והן בתמיכה הבימתית הכוללת הכנת תלבושות, תאורה ועוד. כמו כן, מופעי הסיום של הסטודנטים נלקחים לסיורי הופעות נרחבים בארץ ובחו"ל.

החשיבות שיש לרקע פדגוגי רחב בעבודת האוריתמיסטים והצורך בהעמקת הבסיס התנועתי, המוסיקאלי והדרמטי של מורים וגננים הובילו לפיתוח תכנית לימודים מיוחדת המאפשרת שילוב בין ההכשרה המקצועית באוריתמיה להסמכה בחינוך ולדורף במכללה האקדמית לחינוך ע"ש דוד ילין בירושלים, המקנה תואר ראשון בחינוך (B.Ed.) ותעודת הוראה. כמו כן קיים באקדמיה לאוריתמיה ירושלים מסלול מיוחד לסטודנטים ולבוגרי סמינרי ולדורף מוכרים.

היכרות עם עקרונות האוריתמיה המרפאת היא חלק מלימודי היסוד באקדמיה לאוריתמיה ירושלים ובוגריה מוסמכים להמשיך להתמחות בתחום במסגרת האקדמיה או בהכשרות בחו"ל.

היקף הלימודים

לימודי ההכשרה המקצועית נמשכים ארבע שנים בתכנית מלאה וכוללים שיעורי אוריתמיה בליווי מוסיקה וקריאת שירה, עיצוב דיבור ודרמה, כתיבה יוצרת, סיפור סיפורים, תיאטרון בובות, יסודות והתפתחות הספרות והשירה, מקהלה, נגינה בחליליות, היסטוריה ותיאוריה של המוסיקה, רישום צורות, פיסול, ציור, היסטוריה של האמנות, אנטומיה, פיסיולוגיה, אסטרונומיה, מטמורפוזה בטבע ובאדם, ומגוון נושאים פילוסופיים, פסיכולוגיים וחינוכיים כגון אנתרופוסופיה, מדיטציה, מיתולוגיה, ביוגרפיה, פדגוגיה ועוד.

שיעורים המוקדשים לאימון בקבוצה ללא נוכחות המורה מיועדים לבניית משמעת פנימית ומעניקים התנסות עמוקה בעבודת צוות. שיעורים פרטיים באוריתמיה מהווים חלק מהמערכת הלימודית החל מהשנה הראשונה.

הלימודים מתחילים אחרי ראש השנה ומתקיימים במתכונת של ארבעה עד חמישה ימים בשבוע (כשלושים שעות שבועיות), בשלושה טרימסטרים של עשרה עד שנים-עשר שבועות כל אחד.

לצד השתתפות מלאה בקורסים השונים נדרשים הסטודנטים להשתתף בתום כל טרימסטר במופע מסכם שבו יוצגו הנושאים המרכזיים שנלמדו במהלך אותה תקופה, ובתום הלימודים במופע הסיום ובסיורו בארץ ובחו"ל.

תנאי קבלה

על הפונה להימצא במצב פיסי ונפשי בריא. מומלץ להתחיל בהכשרה לפני גיל שלושים וחמש אך כל פניה תיבדק לגופה. השנה הראשונה מהווה שנת ניסיון עבור כל סטודנט. רקע מוסיקלי אינו תנאי לקבלה, אך מומלץ לנסות להרחיב את ההשכלה המוסיקלית בלימוד תיאוריטי ומעשי לפני תחלת הלמודים. טופס הרשמה

מיקום ומגורים

הלימודים מתקיימים במושב בית זית, אזור כפרי הנמצא במרחק של עשר דקות נסיעה באוטובוס מהתחנה המרכזית של ירושלים ובמכללה האקדמית לחינוך ע"ש דוד ילין בבית הכרם. ניתן למצוא מקומות מגורים בבית זית ובסביבה.

שכר לימוד

שכר הלימוד מקביל לזה הנהוג בלימודים אקדמיים מלאים. הסטודנטים יקבלו תעודות סטודנט בשילוב עם הלימודים במכללה האקדמית לחינוך ע"ש דוד ילין, ויהיו חברי הסתדרות הסטודנטים עם זכויות מלאות. קיימת קרן מלגות במידת הצורך.

האקדמיה נתמכת על ידי עמותת "אלמה - אמנות למען האדם", עמותה ללא מטרת רווח השואפת לשפר הבנה אנושית בעזרת האמנויות.