אוריתמיה

על אמנות האוריתמיה ויישומה בבמה, בחינוך ובתרפיה

מהי אוריתמיה?

אוריתמיה היא אמנות מחול ייחודית בה הופך גוף האדם לכלי המבטא דרך תנועה במרחב את הצלילים, הצורות והצבעים שחיים בדיבור ובמוסיקה. משמעות המילה "אוריתמיה" (ביוונית עתיקה) היא: תנועת חיים טובה, הרמונית, בריאה.

כיצד ועל ידי מי נוסדה?
ניצניה של האוריתמיה בראשית המאה ה-20 כאשר רודולף שטיינר, מייסד מדע הרוח אנתרופוסופיה, נשאל "האם ניתן למצוא מקורות חדשים לאמנות הריקוד?" תחום הריקוד היה באותו זמן על סף שינויים שהובילו בסופו של דבר למה שמכונה בימינו "ריקוד מודרני". חקירתו של רודולף שטיינר פנתה לכיוון שונה, וכך הובילה לאמנות תנועה חדשה שהוא הגדיר כ"דיבור ומוסיקה נראים לעין".

מה רואים באוריתמיה?
רודולף שטיינר תיאר את האוריתמיה בהקדמה להופעה במילים האלה: "כשאדם מדבר או שר בחיי היומיום, מודחקת הנטייה להניע את כל הגוף, והתנועה מרוכזת באיברי הדיבור. האוריתמיסט שואף לחשוף את אותה הכוונה שמאחורי תנועה פנימית-מקומית זו וכך להפוך את המקורות הבלתי-נראים שלה לגלויים. כשאוריתמיה מוצגת נוצר בביטוי ויזואלי שילוב עדין בין הנשמע והנראה." (מתוך: אוריתמיה – התגלות הנפש המדברת). באוריתמיה תנועות הגפיים תואמות את ריקוד מיתרי הקול ואיברי הדיבור, את הצורות המתהוות באוויר בעקבות כל עיצור ותנועה (vowel) הנהגים על ידי הדובר וכן גם כל צליל, מרווח ואקורד במוסיקה. הכוריאוגרפיות משקפות את הדינמיקה של החוויות הנפשיות שביסוד היצירה יחד עם המבנה הדקדוקי והפואטי של השיר, והאלמנטים המוסיקליים – פעמה, ריתמוס, מלודיה, הרמוניה וקונטרפונקט.

מה הם מקורות האוריתמיה?
עוצמת העיצוב הנוכחת בדיבור והשפעת הצליל על צורות החומר מרומזות כבר במילות הבריאה (בראשית א'): "ויאמר אלהים יהי אור ויהי אור." מחול האוריתמיה מאפשר מבט אל תוך העולם העל-חושי שממנו נובעת השפה ומתוכו מתהוות ומתעצבות כל צורות הטבע. בתהילים ל"ג מוזכר: "בדבר ה' שמים נעשו וברוח פיו כל צבאם", ובברכה: "ברוך אתה ה', אלהינו מלך העולם, שהכל נהיה בדברו."

האם האוריתמיה היא אמנות או מדיטציה בתנועה?
האוריתמיה נוצרה תחילה כאמנות במה. להקות אוריתמיה מציגות בשלל צבעים וסגנונות קטעי ספרות ליריים, דרמטיים והומוריסטים, לצד יצירות מוסיקאליות בהרכבים קאמריים שונים, ועד ליצירות סימפוניות. התנועה הזורמת, שמלות משי צבעוניות, צעיפים שקופים ושינויי צבעים בתאורה השוטפת את הבמה בהתאמה ליצירה מעניקים חווית מרחב דינמית ומלאת חיים סביב ובין האוריתמיסטים. בכל אמנות, התמזגות עם המתרחש יכולה להוביל להתרוממות רוח. כיוון שאמנות האוריתמיה חושפת מחוות שבדרך כלל נסתרות מהחושים, תרגול האוריתמיה והצפייה בה יכולים להביא לידי התעלות הנפש ואף לעורר הלוך נפש מדיטטיבי.

היכן ניתן לראות הופעות אוריתמיה מקצועיות?
ישנן להקות אוריתמיה ברחבי העולם. בישראל, אנסמבל האוריתמיה ירושלים הינו הרכב האוריתמיה המקצועי היחיד. הוא מופיע מאז 1991 בסיורי הופעות ובפסטיבלים בין-לאומיים בארץ ובאירופה.

אילו אפשרויות קיימות ליישום האוריתמיה מלבד הופעות במה?
מקורה של האוריתמיה באותם כוחות היוצרים ומעצבים את גוף האדם ויכולתה לחבר אותנו אל הניצוץ הראשוני שבבסיס הווייתנו, הביאו להתפתחותה כפעילות חינוכית התומכת בצמיחתו הבריאה של הילד וכן ככלי ריפוי לטיפול אישי במחלות רבות. אוריתמיה ואוריתמיה מרפאת משולבות במוסדות חינוך וחינוך מרפא, בקליניקות ובבתי חולים ברחבי העולם. עקב האיזון הדינמי בין מודעות פנימית מלאה ובין הקשבה אינטנסיבית לחלל החי והשופע סביבנו, מהווה פעילות אוריתמית שילוב של ריענון אנרגיה פיסית ונפשית עם בניית רגישות חברתית ורוחנית היכולה לתרום לכל אדם, בריא או מוגבל, מגיל 3 עד 120. לצד חוגים שבועיים למבוגרים קיימות סדנאות שונות המיועדות לצוותי הנהלה, אנשי היי-טק, פועלי תעשיה, חקלאים, דיירי בית אבות, אסירים משתקמים ועוד.

היכן קיימים מוסדות ללימודים מקצועיים?
מוסדות ללימוד אוריתמיה קיימים ברחבי העולם. האקדמיה לאוריתמיה ירושלים, שנוסדה בשנת 1992 ע"י ג'אן רנק, היא ההכשרה היחידה בארץ המוכרת במלואה ע"י הארגון הבינלאומי לאוריתמיה בשוויץ. למידע נוסף על אוריתמיה ועל ההכשרה המקצועית: כאן האקדמיה לאוריתמיה ירושלים, בית זית 99, מיקוד 90815 טל' 02-5344639 eurythmyjerusalem@gmail.com

http://eurythmyjerusalem.org/academy